تبلیغات
♦ققنوس♦

♦ققنوس♦
ده روزه مهر گردون،افسانه است وافسون
قالب وبلاگ

هنر و هنرمندان نیز از این قاعده عمومی مستثنی نیستند، به خصوص سینماگران كه همواره دوست دارند فیلم‌هایشان توسط مردم دیده و قضاوت شود. بنابراین از دیرباز تا كنون مرسوم بوده بر سر اكران ویژه نوروز، رقابتی سخت برپا شود و هر كارگردانی دوست دارد فیلمش در این ایام روی پرده برود، چراكه هم می‌توان روی فروش آن حساب ویژه‌ای باز كرد و هم، علاوه بر شهروندان ساكن در پایتخت، مهمانان نوروزی كه از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند، به تماشای فیلم‌ها می‌نشینند و این یعنی فروش و جذب مخاطب بیشتر. در این فرصت نگاهی می‌اندازیم به موضوع اكران نوروزی و فیلم‌هایی كه می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند برای روزهای تعطیل عید و تفریح تهرانی‌ها و مهمانانشان. 

در سال‌های گذشته اكران‌های نوروزی با جار و جنجال‌های بسیاری همراه بوده‌اند، به خصوص در سال ۹۰ كه دو فیلم پرفروش «جدایی نادر از سیمین» و «اخراجی‌ها»، رقابت تنگاتنگی با هم داشتند و هر دو توانستند رونق دوباره‌ای به سال‌های كم‌تماشاگر سینماها ببخشند. نباید فراموش كرد كه سینمای ما در طول سال به خودی خود، دچار ركود است و به دلیل وجود چند فصل مرده در اكران، اغلب سینماگران متقاضی نمایش فیلم‌هایشان در ماه‌های مناسب‌تری مانند فروردین و اردیبهشت یا سه ماه تابستان و اوایل پاییز هستند. در این رابطه نظر «حبیب كاوش» سخنگوی شورای صنفی نمایش را جویا شدیم كه وی اطلاعات جالبی در اختیارمان گذاشت. گرچه هنوز فیلم‌های اكران بهار ۹۱ به طور قطعی مشخص نشده‌اند، اما كاوش اذعان می‌دارد تلاش آنها این است كه فیلم‌هایی را انتخاب كنند كه تلخ نباشند و برای تماشاگر بار سرگرم‌كنندگی و تفریحی داشته باشند. همچنین وی می‌گوید: «ما در این سینما یاد گرفته‌ایم كه نه باید خیلی ناامید باشیم و نه به سمت رؤیاپردازی برویم. بنابراین فیلم‌هایی را برای نمایش در تعطیلات نوروزی در نظر خواهیم گرفت كه بتواند هم تماشاگران را راضی كند و هم برای كارگردانان فروش مناسبی به همراه بیاورد. نباید انتظار بالایی در این اكران زمانی داشت. ولی بهتر است دلسرد هم نباشیم و امیدوار باشیم كه تماشاگران از فیلم‌های منتخب ما استقبال لازم را به عمل خواهند آورد.» 
فیلم‌های پرفروش احتمالی 
می‌شود حدس زد فیلم «گشت ارشاد» ساخته سعید سهیلی كه در جشنواره سی‌ام برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد. . . شد، یكی از گزینه‌های احتمالی شورای صدور پروانه نمایش در روزهای نوروز باشد، یا همین‌طور «تلفن همراه رئیس‌جمهور» كه دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن را برای «بهناز جعفری» به ارمغان آورد ولی معلوم نیست آیا همین دو فیلم با همه نقاط قوت‌شان، می‌توانند سینماروهای نوروزی را سر ذوق بیاورند یا نه؟! لابه‌لای فیلم‌های سی‌امین جشنواره فجر، دو اثر كمدی دیگر شاید گزینه‌های مناسبی باشند برای به نمایش‌درآمدن در میان دید و بازدیدهای نوروزی. اولی «خوابم می‌آد»، كمدی متفاوت رضا عطاران كه البته به خاطر روایت نه چندان سرراست و پرضعف و اشكال فیلم و همچنین پایان‌بندی باز، تلخ و ناامیدانه آن، باید با دیده شك به اكران موفق آن نگریست. نقطه قوت این فیلم، بازی «اكبر‌عبدی» در نقش مادر عطاران است كه شاید امتیاز ویژه‌ای باشد برای كشاندن تماشاگران گریزپا به سالن‌های سینما. فیلم دیگر، «ضدگلوله» دومین ساخته «مصطفی كیایی» پس از كمدی به نسبت موفق «بعدازظهر سگی‌سگی» است. این فیلم نیز برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از جشنواره سال پیش شد. مهدی هاشمی كه سال ۸۹ نیز سه فیلم «آلزایمر»، «آقایوسف» و «مصائب چارلی» را در جشنواره داشت، با اینكه به ترتیب، دو فیلم اول در نمایش عمومی هم تا حدودی گیشه گرمی داشتند، به نظر نمی‌رسد رقیب چندان قدرتمندی برابر ستارگان سبزچشم و موطلایی و جوان سینما باشد و كسی برای دیدن آن روی پرده صف بكشد! مگر اینكه در تبلیغات فیلم و پوشش خبری و رسانه‌ای آن، اتفاق خارق‌العاده‌ای بیفتد یا فیلم به مذاق نخستین تماشاگرانش خوش آید و همان‌ها به شیوه دهان به دهان، كار را تبلیغ و اطلاع‌رسانی كنند. 
فكری برای فصل‌های مرده اكران 
با این همه، آنچه با استناد به گفته‌های حبیب كاوش مشخص است، اینكه فیلم‌های اكران نوروزی امسال، همه از فیلم‌های منتخب جشنواره فیلم فجر در سال ۹۰ خواهند بود، چون فیلمی كه از اكران جشنواره سال گذشته در نوبت پخش باقی مانده باشد، در فهرست نمانده و تمام فیلم‌های امسال جدید خواهند بود. ضمن اینكه همزمان با اكران فیلم‌های نوروز در تهران، بنا به وعده‌ای كه كاوش داده و روند هرساله، آثار منتخب در شهرستان‌ها نیز روی پرده می‌رود. 
از خوش‌شانسی سینمای ایران، جشنواره فیلمی كه پشت سر گذاشتیم، یكی از متنوع‌ترین دوره‌های جشنواره به لحاظ تنوع آثار بود. این موضوع فضایی دلچسب و تماشاگرپسند در طول سال برای سینما و فیلم‌بین‌ها پدید خواهد آورد. برخی از فیلم‌های فهرست اكران نیز، مناسب برای فصل‌های مرده سال هستند؛فصل‌هایی كه سینماها به دلیل تقارن با مناسبت‌های مذهبی یا اعیاد اسلامی یا به طور كامل تعطیلند یا فیلم‌های خاص و مناسبتی را به نمایش می‌گذارند. در این رابطه نیز كاوش نظرات جالبی دارد:«هنر این نیست كه بگذاریم فصل‌های مرده، همانطور باقی بمانند. هنر این است كه فصل‌های مرده را زنده كنیم. مثل رمضان دو سال اخیر كه مترادف با معنای آن بود. یعنی در ماهی كه جشن و سفره مهمانی خداوند برپاست، ما هم در بخش فرهنگی با نمایش فیلم‌های مناسب یا اجرای طرح اذان تا اذان از دوست‌داران سینما استقبال می‌كنیم. اتفاقاً طرح اذان تا اذان یكی از برنامه‌هایی بود كه همه از آن راضی بودند؛هم تماشاگران و هم مجریان آن. ضمن اینكه امیدواریم امسال به خاطر وفور فیلم‌هایی در ژانر كودك، بتوانیم گروه اكرانی برای كودك و نوجوان نیز داشته باشیم و باعث شادی این مخاطبان شویم.» 
البته امسال برخلاف سال‌های قبل كه با تعدد فیلم‌های مذهبی از جمله «ملك سلیمان» و «یوسف پیامبر» مواجه بودیم، تنها یك فیلم دینی با عنوان «راه بهشت» در جشنواره داشتیم كه برای نمایش در سال پیشِ رو كافی نیست. هرچند كه كاوش وعده می‌دهد بتوانند برای ماه‌های نامبرده نیز فیلم‌های مناسبی را فراهم كنند و با مشكلی مواجه نشوند. از طرفی چنان‌كه پاییز و زمستان سال قبل و در اوج سرما با فیلم‌هایی مثل «یه حبه قند»، «سعادت‌آباد» و «اینجا بدون من» اكرانی گرم و كم‌نظیر داشتیم، امسال فیلم‌های خوبی برای این دو فصل موجودند كه گیشه پررونقی را در سینمای ما نوید می‌دهند. از این قبیل می‌شود «ملكه»، «بی‌خود و بی‌جهت»، «پلِ چوبی»، «گیرنده»، «زندگی خصوصی» و «روزهای زندگی» را نام برد. فیلم‌هایی كه نام بردیم به علاوه «گشت ارشاد» و «بوسیدن روی ماه»، نمونه‌هایی‌اند كه حبیب كاوش از آنها به عنوان نامزدهای فیلم پرفروش سال آینده یاد می‌كند. 
به هرحال از آنجا كه تماشاگران ایرانی را به دشواری می‌توان ارزیابی كرد، در این زمان نمی‌شود به یقین نظر قطعی داد و باید منتظر اكران ماند و نتیجه را به نظاره نشست. هرچه باشد زمان مناسب برای نمایش عمومی فیلم‌ها یك امر حیاتی است و خیلی‌ها برای آن سر و دست می‌شكنند. موضوع چندین میلیون فروش بیشتر است و نمی‌شود به سادگی از آن گذشت. 
همچنین گذشته از تمام نمونه‌ها و فاكتورهایی كه به عنوان انتخاب فیلم‌های احتمالی و دلایلشان در اكران نوروزی برشمردیم، موارد بی‌شمار دیگری در این رابطه دخیلند كه می‌توانند تمام حدس و گمان‌های ما را به هم بزنند. پس بهتر است بیش از این بر مدار گمان و خیال نگردیم و بگذاریم ببینیم بخت و اقبال، به انتظار كدام فیلم و كارگردان خوش‌اقبال سال نو نشسته است.

منبع:جوان آنلاین
طبقه بندی: فرهنگی، 
[ یکشنبه 30 بهمن 1390 ] [ 04:58 بعد از ظهر ] [ امیرحسین احمدی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بهترین وبلاگ،فرهنگی تفریحی سیاسی آموزشی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب