تبلیغات
♦ققنوس♦

♦ققنوس♦
ده روزه مهر گردون،افسانه است وافسون
قالب وبلاگ
 

 كمتر از یك هفته دیگر، تبلیغات رسمی اولین انتخابات پس از فتنه ۸۸ در ایران آغاز می‌شود؛ انتخاباتی كه صرف نظر از حساسیت‌های همیشگی یك انتخابات و مباحث همیشگی پیرامونش، ویژگی‌های خاص تری را با خود یدك می‌كشد؛ ویژگی هایی كه به نظر می‌رسد نیازی بیش از انتخابات گذشته به مردم دارد، به حضور پرشورتر. برای جمهوری اسلامی كه برخاسته از یك انقلاب مردمی است و در همه ۳۳ سال عمرش، روی شانه‌های همین مردم برپا مانده است، انتخابات فرصتی است برای نمایش حضور مردم و نشانی از وفاداری شان به جمهوری اسلامی، یعنی كه مردم هنوز هستند و پای انقلاب ایستاده‌اند و همین باعث می‌شود دشمنانی كه چند ماه است برای این انتخابات دندان تیز كرده‌اند، چند قدمی عقب بنشینند. این نوشتار بررسی مجملی است از ویژگی‌های انتخابات مجلس نهم و چرایی نیاز به حضور بیشتر مردم. 

اولین انتخابات پس از فتنه ۸۸ 


این «اولین انتخابات پس از فتنه ۸۸ بودن» اولین ویژگی انتخابات مجلس نهم است. همین، یعنی كه خیلی چشم‌ها به این انتخابات خیره شده؛ چشم هایی كه از پس سرخوردگی از نرسیدن به خواسته خود در سرنگونی نظام از مجرای فتنه ۸۸، حالا امیدوار ماهی‌گیری‌اند و از سر همین هم، می‌خواهند آب را گل كنند. گرچه خود می‌دانند از این تنور، آبی برایشان گرم نمی‌شود، اما امیدوارند كه حداقل بتوانند در محدوده حرف و كلام برای خود نمدی دست و پا كنند!

 
از پس چنین امیدواری‌ای هست كه آنها از مدت‌ها قبل دست به كار شدند تا ساز انتخابات را در ایرانی كه تقریباً هر ساله شور یك انتخابات را تجربه كرده است، ناكوك كنند و برای نیل به چنین هدفی، چند مورد را در دستور كار داشته یا دارند: 


اول آنكه از سویی برای اعمال قدرت و تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی دست به تحریم‌های اقتصادی، تا حد تحریم بانك مركزی و تحریم نفتی علیه جمهوری اسلامی می‌زنند و از سویی با جنگ روانی، سعی در بحرانی معرفی كردن وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی دارند. ناكارآمد جلوه دادن طرح تحول اقتصادی و ایجاد بی‌ثباتی در بازار از جمله اقداماتی است كه رسانه‌های این جمع برای بحرانی نشان دادن وضعیت اقتصادی ایران پی می‌گیرند.

 
دوم آنكه تلاش می‌كنند بر جمهوری اسلامی ایران فشار سیاسی وارد كنند. حجم مخالفت‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی بالا رفته، دست به صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌زنند، سعی در ایجاد ناامنی در ایران دارند و خلاصه آنكه می‌كوشند جمهوری اسلامی را در دنیا منزوی نشان دهند و این را تاوانی بر پای‌بندی نظام و ملت بر ارزش هایشان نشان دهند. این امر تا مرز تهدید به حمله نظامی به ایران هم پیش رفته است. سوم آنكه می‌كوشند با كوبیدن بر طبل فرمایشی بودن انتخابات، حضور مردم را بی‌فایده قلمداد كنند؛ امری كه جرقه آن در سال ۸۸ و در انتخابات دهم ریاست جمهوری زده شد و ساده انگاری است كه فكر كنیم مقصد فقط همان انتخابات بوده است. چه آنكه هم اینك برای انتخابات مجلس نهم نیز همان خط دنبال می‌شود و به نظر می‌رسد جرقه‌ای را در سال ۸۸ روشن كرده‌اند تا آتشش همه انتخابات‌های پس از آن را تحت تأثیر قرار دهد و جمهوری اسلامی را از این سلاح مؤثرش خلع سلاح كنند. 


چهارم آنكه چشم‌های دیگری هم به این انتخابات كه هیچ، به این نظام است؛ چشمان مردمی كه با الهام از انقلاب اسلامی مردم ایران، رودرروی دیكتاتورهای خود ایستاده‌اند و حالا اگر مردم ایران را در صحنه نبینند، آن امیدشان و آن ایران را مدل خود قرار دادنشان كمرنگ می‌شود؛ اتفاقی كه دشمنان جمهوری اسلامی خیلی دوست دارند بیفتد تا مباد جمهوری‌های اسلامی‌ دیگری در منطقه شكل بگیرد.

 
هدف تهدیدات و تحریم‌ها مردم هستند 


بهانه همه تهدیدها و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، فشار بر دولت ایران برای تن دادن به خواسته‌های آنان است. اما واقعیت آن است كه سیبل چنین تهدیداتی مردم ایران هستند و نه مسئولان. ضرر همه این تهدیدها و تحریم‌ها (گرچه معتقدیم نهایتاً ضرری زودگذر و ظاهری است) به مردم می‌رسد و نه مسئولان. چه آنكه هر قدر حجم تهدیدات و تحریم‌ها علیه این نظام بالا رود، خود تأییدی است بر آنچه مسئولان جمهوری اسلامی در مورد دشمنی امریكا و عوامل اروپایی‌اش با ایران می‌گویند، یعنی آنكه استكبار جهانی، بی‌آنكه خود بخواهد كلام مسئولان جمهوری اسلامی را مورد تأیید قرار می‌دهد. 


اینكه چرا چنین اعمال فشارهایی علیه ملت ایران صورت می‌گیرد هم امری است كه با كمی تأمل در عملكرد مردم روشن می‌شود. مردم ایران هرجا كه باید به صحنه می‌آمدند، حضور داشته اند، چه انتخابات، چه راهپیمایی‌های روز قدس و ۲۲ بهمن، چه استقبال از حضرت آقا در سفرهای مختلف یا نماز فطر و جمعه پشت سر ایشان، چه در مقابل فتنه و راهپیمایی بی‌نظیر ۹ دی، چه در تشییع شهدا و. . . 

هر كدام این حضورها، قدر یك رفراندوم می‌ارزد و نتیجه می‌دهد. حالا رسانه‌های غربی گرچه حضور ملت را سانسور می‌كنند، گرچه میلیون‌ها نفر را ده‌ها هزار نفر می‌نامند، گرچه حضور مردم را حكومتی می‌خوانند، گرچه پادوهای رسانه‌ای‌شان بهانه چنین حضورهایی را دادن كیك و ساندیس عنوان می‌كنند یا اضافه حقوق، پاداش و. . . اما واقعیت آن است كه این اظهارنظرها فقط برای لوث كردن اتفاق بزرگ حضور مردم است و فقط برای آن دسته از مردم عوام همین كشورهاست كه چشم و گوششان به این رسانه‌هاست و سران امریكا و اروپا، یعنی آنان كه باید تصمیمات نهایی را بگیرند، به حضور مردم چشم می‌دوزند و بر مبنای این حضور میلیونی تصمیم می‌گیرند، نه اینكه خود دل به بهانه هایی دهند كه خود برای فریب مردم‌شان ساخته‌اند. این است كه طبیعتاً به دشمنی با ملت ایران برمی‌خیزند؛ ملتی كه می‌خواهد آزاد و مستقل و در سایه جمهوریتی اسلامی زندگی بگذراند. 
از حضور مردم می‌ترسند 


همه ماه‌های پس از فتنه، آن سوی آبی‌ها گفته‌اند كه مردم از نظام جمهوری اسلامی خسته شده‌اند. گفته‌اند كه مردم دیگر این نظام را نمی‌خواهند! این عملیات روانی می‌كوشد تا برای اثبات خود، حضور مردم در انتخابات حداقلی باشد. با این همه، تجربه آنچه بر جمهوری اسلامی گذشته است، به‌خصوص رویدادهای این دو سال و نیم اخیر نشان می‌دهد كه این طور نیست. مردم ایران خوب آموخته‌اند كه اگر اختلافی هست، اگر شكایتی هم است، امری است درون گروهی و اصلاً لازم نیست به گرگ‌هایی روبیاورند كه برای دریدن این انقلاب و این ملت، سال هاست دندان تیز كرده‌اند. این است كه گرچه نارضایتی هایی هم باشد، در انتخابات شركت می‌كنند. این شركت در انتخابات، نظام را بیمه می‌كند و حداقل آن سوی آبی‌ها می‌فهمند كه جرقه‌ای را روشن كرده‌اند كه همان سال ۸۸ میان حضور مردم و ولایتمداری شان خاموش شده است.

 
تهدیدها و تحریم‌ها ملت ایران را نشانه رفته است و راه ایستادن مقابل آنها هم همین حضور مردم است تا نشان وحدت و یكپارچگی ملتی باشد كه از همه سمت و سوهای مختلف سیاسی در یك راه واحد، از خود و نظام‌شان دفاع می‌كنند. واقعیت آن است كه استكبار جهانی خلاف همه شلوغ بازی‌های رجزگونه اش، از حضور مردم بیشتر می‌ترسد تا از بمب اتم نداشته مان و بستن تنگه هرمز و شهاب ۳ و. . . برای همین هم ۳۳ سال كوشیده‌اند میان مردم و مسئولان فاصله بیندازند؛ اندیشه‌ای كه حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس نهم بار دیگر بطلان آن را فریاد خواهد زد.

منبع:جوان آنلاین
طبقه بندی: سیاسی، 
[ یکشنبه 30 بهمن 1390 ] [ 03:54 بعد از ظهر ] [ امیرحسین احمدی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بهترین وبلاگ،فرهنگی تفریحی سیاسی آموزشی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب